'' ÇANAKKALE GEZİSİ ''
 

Buharkent Kaymakamlığı ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından düzenlenen organizasyonla, 70 öğrenci ve 7 rehber öğretmeni 12 şehit yakını, gazilerimiz ve yakınları Çanakkale’ye gönderildi.

Çanakkale savaş alanları, cepheleri, Çanakkale Boğazı ve Çanakkale hakkında, Tarihi Milli Park hakkında kısa bilgiler verilerek başlanan program; Eceabat ilçesindeki; Fatih Sultan Mehmet zamanında yapılan Kilit bahir Kalesi ile Çanakkale Anadolu yakasında bulunan Çimenlik Kalesi, Kanuni zamanında yapılan, Sarı Kule gezileriyle devam etti.
Savaş Malzemeleri Müzesi ve Namazgâh Tabyaları, 18 Mart 1915 günü Şehit olan Seyid Onbaşı ve silah arkadaşlarının bulunduğu Rumeli Mecidiye Şehitliği, Mecidiye Tabyası görüldü.

Seyid Onbaşının 215 kg mermiyi kaldırdığı Tabya, Top ve o boyuttaki mermilerden örnekler ve 18 Mart ve Deniz Zaferinin, Seyid Onbaşı ve silah arkadaşlarının, Topçu Bataryasının Komutanı Yüzbaşı Mehmet Hilmi Bey'in ve silah arkadaşlarının hatıratlarından anlatım yapıldı.

Seddülbahir bölgesindeki İlk Şehitler Anıtı, Seddülbahir Kalesi, Ertuğrul Koyu ve Tabyası, Yahya Çavuş Şehitliği gezileri yapılırken Çanakkale Boğazı'nın tanıtımı ve tarihi, Yahya Çavuş ve silah arkadaşlarının destanı, Binbaşı Mahmut Sabri Bey'in günlükleri ile ilgili bilgi alındı.

57.Alay Şehitliği, Cesaret Tepesi, Kemal Tepesi, Conkbayır’ı ve Conk Tepe; Mustafa Kemal Atatürk'ün 25 Nisan 1915 günü; kara muharebelerine başladığı 261 Rakımlı Tepe, Conkbayır'ı, Mehmetçik Zafer Kitabeleri, Atatürk'ün saatine misket kurşununun çarptığı yer, Yeni Zelanda Anıtı, Atatürk'ten sonra Anafartalar Grup Komutanı olan Fevzi Çakmak'ın kardeşi Şehit Üst. Nazif Çakmak'ın mezarı, Atatürk'ün gözetleme yeri görüldü.

En son Anafartalar muharebelerinin gerçekleştiği Anafartalar Ovası, Tuzla Gölü, Suvla Koyu gezileri tamamlanarak, dönüş yoluna çıkıldı.

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
    ÖNEMLİ LİNKLER